Hogyan legyünk vegánok?

Avagy a legjobb hús, tej és tojás helyettesítők

 

Sokféleképpen lehetünk vegánok. Egészségtudatosabban vagy élvezet-központúan. Főzhetünk magunkra vagy vehetünk kész ételeket. Költhetünk sokat vagy próbálhatunk minél kevesebb pénzből kijönni. Ez mind rajtunk, na meg persze az időbeosztásunkon és a pénztárcánkon múlik.

A vegán étrendben mindent szabad, ami nem állati eredetű, nem okozott szenvedést állatoknak. Tehát zöldségekből, gyümölcsökből, hüvelyesekből, gabonafélékből valamint magvakból és diófélékből készülő ételek alkotják a vegánok étrendjét. Azonban amikor elhatározzuk, hogy mindenevő étrendünket vegánra cseréljük, talán az első kérdések között merül fel az, hogy mivel helyettesíthetjük az eddig használt, nem vegán alapanyagokat? Lehet-e egyáltalán, vagy teljesen új ételek és receptek után kell néznünk. Szerencsére ma már a piac eléggé fel van szerelve, és szinte minden hozzávalónak, alapanyagnak van vegán változata. Azonban sajnos a legtöbb esetben ezeknek az ára sokkal borsosabb, mint a nem vegán társaiké.

Tehát a kérdés már csak az, hogy milyen vegán alternatívákat találunk, és hogyan tudjuk ezeket házilag elkészíteni, ezzel is elkerülve a bolti árakat?

rawpixel 1057255 unsplash 1024x683 - A legjobb hús, tej és tojás helyettesítők

Élet a húson túl

Szejtán

A boltokban ma már találunk vegán kolbászt, szalámit sőt, nem régen készítették el az első vegán szalonnát is. Na, de miből is készülnek ezek a húsmentes húsételek?

A búzahús, más néven szejtán egy nagyon népszerű, ugyan a magyar konyhában még nem annyira elterjedt, sokféle módon felhasználható, elkészíthető hús alternatíva. Alapanyaga alapvetően a gabonafehérje, azaz a búzasikér, amely a gabonamagban lévő kétféle növényi fehérjéből áll. Az egyik ilyen növényi fehérje a gliadin, ami főként a szejtán nyúlékonyságáért és ragadósságáért felelős. A másik pedig a glutenin, ami pedig a szilárdságért és az ellenállóságért. De található még benne egyéb fehérje, cukor, zsír, keményítő és egyéb anyag is. A búzahúst lényegében ugyanúgy el tudjuk készíteni, mint a húsokat. Ha pedig ugyanolyan fűszereket használunk, mint amiket egy rendes húshoz használnánk, akkor pedig ízvilágában meglepően hasonló eredményt lehet elérni. Egyedül talán az állagában tér el egy kicsit a hústól, mivel a benne lévő fehérjék miatt a szejtán egy kicsit gumisabb állagú. Ami pedig meglepő lehet, és sokan nem tudják, az az, hogy 100 g szejtánban ugyanannyi fehérjét találunk mint 100 g csirkemellben. Az egyetlen hibája talán az, hogy gluténérzékenyen nem fogyaszthatják.

Hogyan tudunk házilag szejtánt készíteni?

A búzahús otthoni elkészítése szerencsére nagyon egyszerű, és olcsóbb is mint a bolti verzió.

Hozzávalók

 

  • 10 dkg liszt
  • 25 dkg sikér
  • Szójaszósz
  • Bors
  • Szárított zöldségkeverék
  • Víz

 

Elkészítés

  1. A száraz alapanyagokat (a zöldségkeverék kivételével) keverjük el egymással.
  2. Ehhez a keverékhez adjunk hozzá körülbelül 1 evőkanál szójaszószt és 2-3 dl langyos vizet.
  3. Ezt a masszát keverjük össze a lehető leggyorsabban, majd körülbelül 15 percig, letakarva hagyjuk állni.
  4. Miután letakartuk a szejtánt, tegyünk fel forrni 2 liter vizet, amibe egy kicsi sót és a zöldségkeveréket is tegyük bele.
  5. Mikor letelt a 15 perc, a szejtánt daraboljuk fel és körülbelül 3 percre tegyük a vízbe.
  6. Ezután vágjuk a szejtán darabokat még vékonyabbra, körülbelül 1 cm vastag szeletekre, és tegyük vissza a vízbe még 3 percre.
  7. A vízből kivéve lecsepegtetjük, és hűlni hagyjuk őket.

Tofu

Egy másik, viszonylag híres húshelyettesítő, a tofu. Ez az anyag nyilvánvalóan köszönőviszonyban sincs a hússal, akár az állagát, akár az ízét nézzük. Ám egy könnyű saláta, vagy valamilyen ázsiai finomság elkészítésekor valóban remek alternatíva lehet. Kevesen tudják, hogy a tofu másik neve szójababsajt. Ennek az az oka, hogy a tofu elkészítése hasonló a sajtéhoz, ugyanis a szójababból kinyert szójatejet erjesztik, majd szeletelhető tömbbé préselik.

 

Hogyan használhatjuk a tofut húshelyettesítőként?

A tofu íze alapvetően semleges, viszont a megfelelő ízesítéssel hamar az egyik kedvenc alapanyagunkká válhat.

Hozzávalók

 

  • 1 csomag tofu
  • Szójaszósz
  • Bors
  • Csili
  • Fokhagyma
  • Zöldfűszerek

 

Elkészítés

 

  1. A sütőt 180 fokra előmelegítjük.
  2. A tofut apró kockákra felszeleteljük.
  3. A szójaszószt összekeverjük a többi hozzávalóval. Minél intenzívebb ez a keverék, annál jobb!
  4. Egy külön tálban a tofut bepácoljuk ebbe a szójaszószos keverékbe. Majd 20 percig hagyjuk, hogy jól megszívja magát.
  5. Ezután sütőpapírral kibélelt tepsiben a sütőbe tesszük, és addig sütjük, amíg mindkét oldaluk bebarnul, és egy kicsi kérget kap.

 

Ezeken kívül hús kiváltására kiváló alapanyag lehet még a tempeh, a szójakocka, a szójagranulátum, a padlizsán, a gomba és a hüvelyesek is, hiszen ezek fehérje tartalma közel megegyezik a húséval.

A képennövényi terj, vegán tejtermék látható.

Tej és tejtermék alternatívák

A hús után az egyik legfontosabb “nem vegán” alapanyag a tej. Sokan azonban nem vegánként sem fogyasztanak tejet, hiszen ma már az emberek nagy része laktózérzékeny. Még ha sokszor nem is tudnak róla, hiszen ennek akár csak egy jelentéktelennek tűnő görcsös érzés, hasfájás, vagy komolyabb esetekben hasmenés is lehet a jele. Részben emiatt a tej alternatívák piaca már igen széles, és rengeteg növényi tejből választhatunk. Ezek ára ugyan néha literenként akár az 1000 forintot is elérheti, legtöbbjük azonban olcsóbban, házilag is elkészíthető.

Szójatej

A szójatej talán a legelterjedtebb, és talán az egyik legolcsóbb alternatív tej fajta. Házi elkészítése azonban kicsit bonyolultabb mint a többi növényi tejé.

Az elkészítéshez fontos, hogy pörköletlen, sózatlan nyers szójababot használjunk.

 

  1. A szójababot 6-7 órára beáztatjuk.
  2. Majd annyi vizet, amennyi tejet szeretnénk a végén, felteszünk forrni a babokkal együtt.
  3. Ha felforrt, levesszük a tűzről és turmixgépbe tesszük, és egy kis sóval, cukorral együtt összeturmixoljuk.
  4. Ezután egy sűrű szövésű szűrőn átszűrjük, és már el is készült a házi szójatejünk.

 

Nagyjából minden növényi tejet elkészíthetünk a fenti technikával. Használhatunk rizst, mandulát, tönkölybúzát, zabot, kókuszt, sőt akár még mákot és mogyorót is. Az áztatás mindegyiknél nagyon fontos, hiszen így sokkal emészthetőbbek, és turmixolni is csak így tudjuk őket. Ízesítéshez pedig bátran kísérletezzünk sóval, cukorral vagy akár vaniliáscukorral. A zabtejnél például kifejezetten ajánlott a turmixolás előtti ízesítés, hiszen a zabnak önmagában van egy fura, nyers íze.

Növényi joghurt

A különböző tejtermékekből is mind találunk már vegán, tejmentes verziót. A növényi joghurtok ára sajnos még mindig meglehetősen borsos, és nem is mindig találjuk meg őket a boltok polcain. Viszont ezeket is el tudjuk készíteni házilag. A legjobb, ha beszerzünk egy fermentáló vagy joghurtkészítő gépet, hiszen ezekkel tényleg nagyon egyszerűen és gyorsan készíthetünk joghurtot bármilyen növényi tejből. Gép nélkül is elkészíthetőek ugyan ezek a joghurtok, viszont így sokkal több időt és odafigyelést igényelnek. Amikre szükséged lesz a növényi joghurt elkészítéséhez:

  • 400 ml növényi tej
  • 50 ml víz
  • 35 gramm tápióka keményítő
  • 2 db Bio-Kult probiotikum kapszula

Elkészítés

  1. Enyhén forraljuk fel a tejet.
  2. Majd egy külön tányérban keverjük ki a keményítőt a vízzel.
  3. Ezután adjuk a felkevert keményítőt a tejhez, és kevergessük addig, amíg sűrű nem lesz.
  4. Ezután hagyjuk, hogy langyosra hűljön. Ez egy nagyon fontos lépés, hiszen ha 40 fok felett adjuk hozzá a baktériumokat, azok elpusztulnak.
  5. Adjuk hozzá a két kapszula tartalmát, és mehet is a gépbe!
  6. A program lejárta után tegyük a joghurtot a hűtőbe 1 napra, majd ízesítsük kedvünk szerint lekvárral, gyümölccsel.

 

Vegán sajtokat és tejszíneket, maonézt és sűrítőkrémeket is találunk már a boltokban. Ugyan korábban a vegán sajt gyakorlatilag a keményített margarint jelentette, azonban ma már tényleg kaphatóak kókuszolajból és természetes összetevőkből készült sajtok. Ezeket érdemes a nagyobb bioboltokban keresni, de ma már lassan a sarki kisboltban is megtalálhatjuk őket.

Tejszínből pedig találunk zabtejszínt, rizstejszínt és kókuszkrémet, amelyek pontosan ugyanúgy használhatóak főzéshez, sütéshez mint a tehéntejes társaikat.

A képen chia magos tojáshelyettesítő vegán étel látható.

Tojáshelyettesítő

A tojás leginkább kötőanyagként szolgál a sütés, főzés során.

Talán a legismertebb tojáshelyettesítő a banán. 1 érett banán 1 tojásnak felel meg, így bátran használjuk ezt akár palacsintába, akár süteményekbe.

A bioboltokban kapható helyettesítők mellett alkalmas lehet még a chia mag is, vízzel összekeverve. Ez a zselés állag kiváló tapasztó anyagként funkcionálhat süteményeknél, de akár a fasírtot is összetapaszthatjuk vele. A darált lenmag vízzel pedig ugyanúgy működik, mint a chia.

Még nem próbáltam, de elméletileg a csicseriborsó levét is ugyanúgy fel lehet verni, mint a tojásfehérjét.

Ha vegán rántottát szeretnénk készíteni, akkor pedig használjunk tofut!

A kreativitásunkat használva valójában mindent tudunk helyettesíteni, és minden hozzávalónak és alapanyagnak megtalálhatjuk a vegán párját! Kísérletezzünk bátran, és ne féljünk új ízeket kipróbálni!

Go vegan!