Egyszerű vegán receptek a nap minden étkezéséhez

 

A vegán életmódra váltás kezdetén érezhetjük úgy, hogy hirtelen nem tudjuk, mit ehetünk és mit nem, illetve mivel tudjuk helyettesíteni a jól bevált recepteket. Hiszen a napi étkezések megtervezése néha még a “mindenevők” számára is macerás. Rendszerint reggelire munkába menet bekapunk valamit, és mivel főzni és dobozolni “nincs időnk”, ezért ebédelni a munkahelyünkhöz legközelebbi kifőzdébe vagy étterembe megyünk, ami sem a pénztárcánknak, sem az egészségünknek nem tesz túl jót. Így gyakran, amikor eldöntjük, hogy vegán életmódra váltunk, nem tudjuk, hogyan kezdjünk hozzá, nehéznek találjuk az átváltást. Ám ez csak első pillantásra tűnik így, egy kis tervezéssel és odafigyeléssel azonban hamar kiderül, hogy az átváltás egyáltalán nem olyan bonyolult, mint amilyennek az elején hittük!

 

Fontos megérteni, hogy nem a húst szeretjük, vagy a hús ízét, hiszen magában, nyersen aligha étvágygerjesztő, még elrágni is alig bírnánk, a következményekről meg inkább ne is beszéljünk.

A fűszereket, bundázást, sütést és szószokat szeretjük. Így jó hír, hogy mindezt vegán alapanyagokkal is meg tudod tenni. Vegánként nagyon színesen és változatosan lehet étkezni, és szinte minden “nem vegán” étel elkészíthető vegán verzióban is. A kedvenc állagoktól, hozzávalóktól sem kell feltétlenül elbúcsúzni, ma már szinte mindenre találunk vegán alternatívát is.

 

A képen vegán vegetáriánus ételek láthatóak.

Egyszerű és gyors vegán reggelik otthon és útközben

 

Legtöbbször nem fektetünk elég nagy hangsúlyt a reggelinkre, sőt, vannak, akik a reggeli kapkodás következtében egy az egyben ki is hagyják. Viszont talán ez az egyik legnagyobb hiba, amit a napi étkezések során elkövethetünk. Kutatások sora igazolja, hogy a reggeli a legfontosabb étkezés, és nem csak gyermekkorban kell odafigyelnünk a napi első étkezésre. Na de mit is eszik egy vegán reggelire?

 

Növényi joghurt gyümölcsökkel és magvakkal

 

Ez az egyik legegyszerűbben elkészíthető, és talán az egyik legfinomabb vegán reggeli. Az alapanyagokat is szinte már minden szupermarketben be lehet szerezni. Nincs szükségünk másra, csak:

A képen növényi joghurt, vegán reggeli található.

 

  • Növényi joghurtra (Választhatunk szója, kókusz, sőt akár még mandula joghurtot is. Plusz ezeket szinte már minden ízesítésben is megtaláljuk.)
  • A kedvenc gyümölcseinkre (Reggelire ajánlottabb lédús és rostban gazdag gyümölcsöket fogyasztani, hiszen ezek elősegítik az emésztés megfelelő napi működését és a folyadékpótlást.)
  • Olajos magvakra (Ezek nagyon fel tudják dobni az egész ízvilágát és a fehérje bevitelben is sokat segítenek.)

 

Ha pedig nincs lehetőségünk otthon reggelizni, akkor

egy befőttes-, vagy csatos üveg segítségével az egészet elvitelre is el tudjuk készíteni, így akár a metrón, akár a munkahelyünkön is meg tudunk reggelizni.

Vegán szendvics avokádóval, humuszkrémmel és zöldségekkel

Azoknak, akik a reggeli első étkezést illetően nem túl édesszájúak, talán ez a tökéletes választás, hiszen nem csak laktató, de nagyon egészséges, finom és könnyen elkészíthető.

Hozzávalók

A képen vegán reggeli avokávó látható.

 

  • Hummuszkrém
  • Avokádó
  • Uborka
  • Koktélparadicsom
  • Saláta
  • Teljes kiőrlésű kenyér
  • Maracuja szósz

 

Elkészítés

 

A zöldségeket és az avokádót egyszerűen feldaraboljuk, egy tálban összekeverjük majd sózzuk, borsozzuk és végül leöntjük a szósszal.

A kenyérszeleteket megkenjük a krémmel majd a korábban előkészített avokádót és zöldség mixet is a kenyérre helyezzük.

 

Ezeken kívül reggelire még nagyon könnyen és gyorsan tudunk gyümölcstálakat vagy smoothie-kat, azaz gyümölcs turmixokat készíteni. Ezek ezerféleképpen variálhatóak. A kevésbé lédús gyümölcsökhöz pedig növényi tejet vagy frissen facsart gyümölcslevet adva még jobb állagú turmixot kaphatunk. Ha úgy érzed ezek a gyors felszívódású szénhidrátok sokáig nem tartják távol az éhségedet, egyél hozzájuk beáztatott chia magot vagy valami 100%-ban teljes kiőrlésűt.

 

Könnyen dobozolható, vegán alternatívák ebédre

 

Talán az ebéd megtervezésével és előkészítésével gyűlik meg a legtöbb bajunk a hétköznapok során. Sőt általában erre is költünk a legtöbb pénzt, hiszen sokszor döntünk úgy, hogy az ebédszünetben inkább kiugrunk egy közeli helyre enni. Ám rengeteg olyan egyszerűen elkészíthető vegán étel van, amit könnyű magunkkal vinni, és akár több napra előre is el lehet készíteni. Így nem csak jelentős mennyiségű pénzt tudunk megtakarítani, de akár az ebédszünetben is több mindenre marad időnk.

 

Fűszeres sült burgonya zöldségekkel, avokádókrémmel és salátával

A képen vegán ételek láthatóak.

Ez tényleg talán az egyik legegyszerűbb és legkevesebb előkészítést igénylő étel. Könnyen szállítható, és ami nagyon fontos, nem lehet elrontani!

 

Hozzávalók

 

  • Burgonya
  • Cukkini
  • Hagyma
  • Padlizsán
  • Répa
  • Jégsaláta
  • Paradicsom
  • Uborka
  • Avokádó
  • Citrom
  • Olívaolaj
  • Rozmaring, só, bors

 

Elkészítés

 

  1. A burgonyát meghámozzuk, majd a cukkínivel, a padlizsánnal, a hagymával és a répával együtt feldaraboljuk, sózzuk, borsozzuk (Aki szereti a rozmaringot, az a burgonyára tehet egy keveset), meglocsoljuk olívaolajjal és 180°C-on, előmelegített sütőben körülbelül 20-25 percig sütjük.
  2. A jégsalátából, a paradicsomból és az uborkából salátát készítünk, melyet szintén sózunk, borsozunk. Majd egy kicsi olívaolajjal nyakon öntünk, és egy kis citromlevet facsarunk rá.
  3. Az avokádót félbevágjuk és a héját óvatosan elválasztjuk a belsejétől. (Érdemes minél puhább avokádót választani). Eltávolítjuk a magot, majd egy villa segítségével pépesre nyomkodjuk. Adunk hozzá egy kis citromlevet, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. És már kész is a tökéletes mártogatós a frissen sült zöldségeknek és burgonyának, amelyet a salátával tehetünk még zamatosabbá.

 

Padlizsánkrémes tészta rukkolával és koktélparadicsommal

 

A különböző vegán tészta receptek valószínűleg hamar a kedvenceinkké válnak majd, ha nem sok időnk van főzni, viszont szeretnénk minden nap valami finomat és laktatót ebédelni. És szerencsére már gluténérzékenyként is könnyen tudunk megfelelő tésztát beszerezni. Ez a padlizsánkrémes tészta recept pedig garantáltan sokszor előkerül a konyhában, miután egyszer kipróbáltuk!

Hozzávalók

  • 1 db padlizsán
  • 1 db hagyma
  • 200 ml növényi tejszín
  • Spagetti tészta
  • Koktélparadicsom
  • Rukkola
  • Só, bors
  • Olívaolaj

 

Elkészítés

 

  1. A padlizsánt megmossuk és feldaraboljuk, majd a felkockázott hagymával együtt olívaolajon, nagyobb lángon, pár percig pirítjuk. Ha már a padlizsán egy kis levet eresztett, akkor hozzáadjuk a tejszínt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd lefedjük és alacsony lángon kb. 10-15 percig főzzük.
  2. Eközben a spagettit is feltesszük vízben főni.
  3. Ha már érezhetően megpuhult a padlizsán, akkor levesszük a tűzről, és az egészet egy turmixgépben összeturmixoljuk.
  4. Amikor a tésztánk is elkészült, leszűrjük és a padlizsános krémmel együtt egy serpenyőben, alacsony lángon összefőzzük őket.
  5. A végén hozzáadjuk a rukkolát és a feldarabolt koktélparadicsomot, és már készen is van!

 

Vegán vacsora ötletek

 A képen vegán vacsora látható.

Zöldségpörkölt friss salátával vagy barnarizzsel egytálételként. Gomba, csicseriborsó, padlizsán… bármi, amit megkívánsz.

Figyeljünk arra, hogy maximum elalvás előtt 2 órával együnk utoljára, hiszen így megkímélhetjük a testünket, hogy pihenés helyett, aktív emésztéssel töltse az éjszakát.

Ha esténként jobban kívánjuk az édeset, dobjunk össze egy friss gyümölcssalátát. De figyeljünk arra, hogy este már ne együnk túl savas gyümölcsöket, illetve ne keverjük a savas-lúgos fajtákat sem, hiszen ez nem tesz túl jót az emésztésünknek.

Készíthetünk akár egy finom salátát is a kedvenc zöldésgeinkből, amit megbolondíthatunk egy kis vegán sajttal, olívabogyóval vagy akár magvakkal is.

De egy zöldségmártogatós is szuper egyszerű és finom vacsoraként szolgálhat, amelyet akár hosszában szelt répával, zellerszárral vagy almával lehet tunkolni.

 

Mi történik a vegán étrendre váltás után?

 

A fent említett receptekből is látszik, a vegán étkezésnek, és az alapanyagok variálásának csak a képzelet szabhat határt. Próbáljunk ki minél több új dolgot, és kísérletezzünk különféle összetevőkkel és kombinációkkal. Így hamar megtalálhatjuk a személyes kedvenceinket, és a napi étkezések megtervezése és előkészítése sem lesz bonyolult többé. Azonban érdemes beszélni arról is, hogy mi történik a testünkkel, miután vegán étrendre váltunk, és mik azok a dolgok, amelyekre figyelnünk kell.

A képen moszolygó vegán nő van.

Jóllakottság

 

Fontos megemlíteni, hogy mivel kevesebb nehéz ételt, zsírt, húsokat viszel be, a ”mindjárt kidurranok” érzés ritkábban fog előfordulni. Ezt ne keverjük össze az éhségérzettel. Hamar hozzászokik az ember a kellemes jóllakottsághoz és egyáltalán nem fog hiányozni az álmosító, lassító túlzott elteltség érzete. Ehelyett energiát és vitalitást kapsz majd! Úgy vélem gyakrabban érdemes enni vegánként, mert gyorsan meg lehet emészteni a növényeket, ez nem lesz probléma. Az anyagcseréd nagyon hálás lesz.

 

Vitaminbevitel

 

Egy jól összeállított növényi étrend minden szempontból egészséges és pozitív hatással van a testünkre. A legtöbbünk nem visz be elegendő rostot az étkezései során, ezt a növényi étrend nagyon szépen orvosolja. A kevesebb savképző étel fogyasztása is gyorsan észrevehető jótékony hatással lesz ránk. Azonban vannak olyan vitaminok, amiket étrendünktől függetlenül mindenkinek ajánlatos szednie. Az egyetlen táplálékiegészítő amire szükséged lehet, az a B-12 vitamin. A téli hónapokban, a D vitamin is ajánlott, ez szintén „mindenevőknél” is így van.

Fontos: nincs szükség olajra a salátádra stb., bőven elegendő zsiradékot viszünk be a zsírban oldódó vitaminokhoz, inkább kerüljük a zsiradékokat.

 

Puffadás

 

Mivel vegánként sokkal több rostot viszünk be, ezért az új étrend bevezetése elején jelentkezhet egy kis puffadás. Ám ettől nem kell félni, nem ártalmas dolog.

 

Testsúlyunk változása

 

A növényi étrenden nagyon gyors tisztulási folyamatok indulnak el, így az első pár hétben nem ritka, hogy valaki lead pár kilót. Fontos, hogy ez nem azt jelenti, hogy bármi probléma lenne az étrendünkkel, leginkább viszont azt, hogy szervezetünk elkezdett tisztulni és megszabadulni a felesleges dolgoktól.

 

Jobb közérzet, több energia

 

Jellemző, hogy vegánként sokkal energikusabbnak, jobb kedvűnek és lendületesebbnek érezzük magunkat a váltás után. Gyakran teljesen elmúlnak a hangulatingadozások, és valószínűleg a napközben beiktatott szundikra sem lesz többé szükségünk. Sőt, talán még a reggeli kávét is képesek leszünk elhagyni.

Ez annak köszönhető, hogy a vegán étrendbe beleillő ételek sokkal egészségesebbek, nem okoznak hirtelen vércukorszint ingadozást és az emésztésünk is sokkal hatékonyabban kezd el működni. Tehát vegánnak lenni egészséges, és a testünk is hamar meghálálja.

A képen egy eper látható.
Próbáld ki és írj bátran, ha kérdésed van!

Go vegan!