Mindent a sörélesztő pehelyről

A sörélesztő ma már sok háztartásban jelen van, akár por, akár pehely formájában. A vegán étrendnek pedig nagyon kedvelt kiegészítője, hiszen sajtos íze miatt nagyon jól lehet vele helyettesíteni a tej alapú sajtot. Azonban azt nagyon kevesen tudják, hogy valójában honnan is ered, és milyen más felhasználási módjai vannak ennek a csodaszernek.

A sörélesztőt véletlenül fedezte fel egy német vegyészmérnök. Wolfgang Schulze az 1890-es évek végén kezdte el alaposabban tanulmányozni ezt az anyagot, amiről korábban azt gondolták, hogy csupán a sörgyártás egyik haszontalan végterméke. A megmaradt feljegyzésekből kiderül, hogy a mérnök ezután gyógyítási kísérletekben kezdte el használni az anyagot, és észrevette, hogy nem csak sebekre helyezve gyorsította fel a hegesedést, de belső alkalmazás során is pozitív hatással volt a betegek gyógyulására. Sőt, elmondása szerint rákos feleségét is a sörélesztő segítségével gyógyította ki a betegségből.

A képen sörélesztő pehely van.

De mi is az a sörélesztő?

A sörélesztőt a Saccharomyces cerevisiae nevű egysejtű gombából készítik, és ahogyan az a nevéből is kiderül, elsősorban sörgyártáskor alkalmazzák. Sokan állítják, hogy a sörélesztőnek semmi köze az élesztőhöz, de ez nem igaz, ugyanis a sörélesztő alapvetően az élesztőfélék közé tartozik, azzal a különbséggel, hogy leginkább árpán és komlón nevelik. 

A sörélesztő nem csak az íze miatt kiváló kiegészítője az ételeknek, de egészségre gyakorolt hatásai is őt dicsérik. Cukorbetegeknek például kifejezetten ajánlott, hiszen magas krómtartalma miatt hatékonyabbá teszi az inzulinfelhasználást, és segít a vércukorszint stabilizálásban is. Nagyon jó hatással van a szövetekre is, ezáltal szépíti a bőrt és a hajat. Bélproblémák esetén is hatékonyan fejti ki pozitív hatásait, ezért székrekedéskor, bélpanaszok esetén, és antibiotikum szedése után is a segítségünkre lehet.

Fehérjében és krómban rendkívül gazdag, de találunk még benne többek között magnéziumot, cinket, jódot, 16 féle aminósavat és a B vitaminok egész skáláját.

A képen vegán sörélesztő van.

Hogyan tudjuk felhasználni a sörélesztőt?

 

A sörélesztő inaktivált, fogyasztásra is alkalmas változata por formájában is megtalálható az üzletekben, azonban mégis a sörélesztő pehely a legelterjedtebb. Felhasználása természetes ízfokozóként és tápértéknövelőként a leghatásosabb.

Ahogyan már azt említettük, a sörélesztő pehelynek van egy karakteres sajtos íze, ezért igazából bármire rászórhatjuk, amire egyébként sajtot szórnánk. Néhány hozzávaló segítségével pedig nagyon finom dolgokat lehet belőle készíteni.

Beszerzésnél figyelni kell arra, hogy nem minden sörélesztőpehely gluténmentes, hiszen sokszor liszttel dúsítják. Így gluténérzékenyként mindig érdemes alaposan elolvasni az összetevőket. A boltokban és az online áruházakban leginkább 300 grammos kiszerelésben találjuk, amelynek az ára 1400 Ft körül van és elég sokáig ki szokott tartani.

Sörélesztős receptek hamarosan!