Mennyei vegán édesburgonya krémleves a hideg téli napokra

 

Az a jó ebben a fajta levesben, hogy szinte bármilyen otthon található zöldségből percek alatt elkészíthető, ráadásul igen laktató, így egy gyors vacsorára tökéletes megoldás.

Kevesen tudják, mennyi pozitív hatása is van az egészségünkre, és hogy valójában mennyi mindenre felhasználható.

 

De mit is kell tudnunk az édesburgonyáról?

Az édesburgonyának, vagy másik ismert nevén batátának, valójában semmi köze nincs a hagyományos burgonyához. Azért kapta mégis a burgonya nevet, mert a megvastagodott tároló-gyökere, amit fogyasztásra használunk, formájában nagyon hasonlít a mi, mérsékelt övi burgonyánkhoz. Besorolása alapján azonban nem a burgonyafélék, hanem a szulákfélék nemzetségébe tartozó, évelő növény. Amerika trópusi részein őshonos, de az összes trópusi, szubtrópusi vidéken szinte az egyik legfontosabb élelmezési cikként tartják számon. Brazíliában ráadásul a szeszgyártás egyik fontos alapanyagául is szolgál.

A képen édesburgonya recept van.

Íze sokkal édesebb, mint a hagyományos burgonyáé. Inkább a sütőtök édeskés ízéhez hasonlít. Húsos gyökere szénhidrátban és béta-karotinban gazdag. De ezen kívül C, B1, B2, B6 és E vitamint is tartalmaz. Ásványi anyagokat is bőven találunk benne, aminek köszönhetően például Daniel Reynoso Tantalean, aki egy Limában működő burgonyaközpont elismert kutatója és szakértője, azt állítja, hogy emiatt a gazdag ásványi anyagtartalom miatt, nagy valószínűséggel csökkentheti a gyomorrák és a májbetegségek kockázatát, proteinjei, vitaminjai és antioxidánsai pedig segíthetnek megőrizni a fiatalságot. Cukorbetegeknek is kifejezetten ajánlott, mivel a hagyományos burgonyával ellentétben sokkal lassabban emésztődik, és rosttartalmának köszönhetően lassabban is emeli meg a vércukorszintet. Ráadásul azon kívül, hogy nagyon egészséges, 100 gramm édesburgonyában csupán 117 kalória található, így fogyókúrázóknak is tökéletesen beilleszthető az étrendjébe.

A trópusokon annyira elterjedt, hogy már nem fogyasztási célra történő alkalmazásával is kísérleteznek. Például az édesburgonyából készült bioüzemanyag, bioetanol is egyre elterjedtebb. Sőt, az ilyen helyeken gyakori forróság elviselhetőbbé tételére is alkalmazzák, még pedig oly módon, hogy az épületek tetején vizes konténerekben nevelik az édesburgonyát. Így a növény sok vizet párologtatva, hőelvonással segít a helyieknek elviselni a meleget, levelei pedig árnyékot is biztosítanak a tűző nap elől.

A képen vegán édeskrumpli leves recept van.

 

Hozzávalók:

 

  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 újhagyma
  • 220 gramm édesburgonya azaz batáta
  • 1 evőkanál kókuszzsír vagy olaj
  • 350 ml zöldség alaplé
  • 100 ml kókusztej
  • 1 teáskanál frissen reszelt gyömbér
  • 1 kávéskanál őrölt római kömény
  • Só, bors

 

Elkészítés:

 

  1. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
  2. Hámozzuk meg, majd kockázzuk fel az édesburgonyát, és tegyük körülbelül 15-20 percre a sütőbe.
  3. Közben a hagymát pirítsuk üvegesre a kókuszolajon. Ehhez adjuk hozzá a feldarabolt újhagymát, majd a sült édesburgonyákat is.
  4. Pár perc kevergetés után öntsük hozzá a zöldségalaplevet, adjuk hozzá a frissen reszelt gyömbért, a fűszereket és a kókusztejet is.
  5. Fedő alatt hagyjuk 10-15 percet főni, majd botmixer segítségével pürésítsük a levest pépes állagúra és már kész is!

 

Tálaláskor bátran használjunk különböző magokat, sőt akár egy kis gránátalmát is. Ha pedig szeretnénk inkább a hagyományos ízek mellett maradni,akkor egy kis növényi tejföl is tökéletesen passzolhat az elkészült leveshez.

A képen vegán édesbrugonya van.

Egyéb felhasználása egyébként nagyon hasonlít rebarbaráéhoz, a sütőtökéhez és a hagyományos burgonyáéhoz. Vegánként kifejezetten kedvelt alapanyag, hiszen az édesburgonya gumóit akár főzve, sütve, párolva, grillezve, pürésítve vagy akár főzelékként is elkészíthetjük. Sőt, édességekhez való felhasználása is elterjedt. Például isteni finom vegán fánkot lehet készíteni a segítségével, amiben a vaj és a cukor helyett használjuk ezt a sokoldalú alapanyagot. A trópusi területeken tonnaszámra termesztik, hiszen nem csak sütéshez-főzéshez nagyon jól felhasználható, de lisztes állagra ledarálva nagyon finom kenyereket lehet belőle sütni.

Neked, hogy ízlik a legjobban?